Tome.Vozdvizenie

 Скопје,27.09.2022 г.- храм на св.вмч. Димитриј

 Tome.Vozdvizenie2

Tome.Vozdvizenie3

Tome.Vozdvizenie5

  На 27ми септември 2022 година, во петнаесетата недела по Педесетница, кога Светата Црква молитвено го празнуваше споменот на Воздвижение наЧесниот Крст, во храмот на св.вмч. Димитриј, во Скопје, каде фреските и понатаму сведочат за присуството на дарот на Светиот Дух,  отец Томе Атанасовски отслужи Божествена Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Во текот на литургијата отецот произнесе празнична беседа.

 Tome.Vozdvizenie1

Поука на денот: Свети Нил Синајски
Демоните сакаат да не поттикнат на стомакоугодие, блуд, среброљубие, гнев, злопамтење и на сите други страсти за умот да се здебели од нив и да не може да се моли како што треба.

 

  • DSC_0666
  • DSC_0670
  • DSC_0678
  • DSC_0684
  • DSC_0686
  • DSC_0691
  • DSC_0692
  • DSC_0693
  • DSC_0703
  • DSC_0709

 

 

Друго:

Божествена Литургија во храмот на св.вмч.Димитриј, Скопје (26.04.2020)

Друго:

 3.angeli.so.truba

Преминпортал (к.т.)